Italskou Marcialongu, nejpočetnější a nejdelší závod série Visma Ski classic mimo území Skandinávie, patřící mezi nějvětší 3 závody v klasické technice absolvovali naši závodníci. Trať závodu je dlouhá 70 km, na startu stálo 6409 závodníků a v limitu závodu jich dojelo do cíle v Cavalese 5559.

Trať je poměrně úzká a špatně se na ní předjíždí, nespornou výhodou pro zajetí dobrého času je být v prvních vlnách, jinak se na trati tvoří zácpy ve stoupáních a technických sjezdech. Některé pasáže jsou i kvůli lámání holí poměrně nervózní, přesto má závod skvělou atmosféru, která je umocněna výhledy na Italské Dolomity v okolí a průjezdy jednotlivých městeček. Prvních 18. km vede trať do mírného kopce s občasnými výjezdy, od 18. do 67. trať převážně klesá. Závěru dominuje poměrně brutální stoupání do městečka Cavalese.

Naši závodníci se v mase závodníků neztratili a dojeli do cíle, Zdenda Melša na celkovém 239. místě( startoval z 2. vlny), Lukáš Havel jako 441.( startující ze 3. vlny), oba měli oproti celkovému pořadí ještě výrazně lepší výsledek v závěrečném stoupání Cascaty. Kratší Marcialongu light na 45 km s cílem v Predazzu dojela i Maruška Havlová, která skončila ve své kategorii 14., na trať vyjela společně s dlouhou tratí z 12. vlny a hltala v chumlu těch neskalnějších závodníků opravdu silné zážitky. Naši jezdci šnůru Visma Ski Classic neopouští a Zdenda pokračuje Cortinou Toblach již příští víkend, opět můžete sledovat přímý přenos v televizi, držíme palce.