Volodymyr Timashov už potřetí vyhrál OlfinCar Trutnovský půlmaraton. Sedmatřicetiletý Ukrajinec navíc zvítězil v traťovém rekordu 1 hodina 13 minut a 53 vteřin před Jiřím Čivrným a Jindřichem Králem, což bylo naprosto stejné pořadí na stupních vítězů jako před rokem. Trutnov v neděli zažil, za čtyři roky trvání závodu, také nejrychlejší půlmaraton v ženském podání.

O to se postarala Ruska žijící v Praze Evgeniia Zhgir, která běžela čas 1:27:47. Závod na 10 kilometrů ovládli Jan Dostál (Vella Náchod) a Veronika Kočanová (Lanová dráha Sněžka) a ve štafetách triumfovala sestava OlfinCaru ve složení Viktor Kuhn, Pavel Brýdl, Vítězslav Šolc a Dominik Sádlo.

A zase ten Ukrajinec. Půlmaraton vyhrál Volodymyr Timashov v novém rekordu Poslední květnovou neděli si přijelo do ulic Trutnova zaběhat přes 300 dospělých závodníků a téměř dvoustovka dětí, které pobíhaly po pěší zóně a náměstí. Běžce tentokrát přivítalo o něco přívětivější počasí, než tomu bylo v minulých ročnících, kdy panovalo strašné vedro. Letos tak asi nejvíce situaci na trati komplikoval vítr. Závodníky trápil hlavně při cestě zpět po cyklostezce z Poříčí, kde navíc trať stále lehce stoupá.

Vítěz Volodymyr Timashov přesto stlačil své loňské trutnovské maximum o osm vteřin. „Závod byl pro mě skvělý, protože nebylo takové teplo, a tak se dalo běžet rychleji. I když ze začátku se to rozběhlo trošku pomaleji. Drželi jsme se tam ve skupince, pak jsme v čele závodu zůstali dva. Asi na 11. kilometru jsem zrychlil a kontroloval jsem si vedení až do cíle,“ řekl Timashov, vítěz 1. 3. a 4. ročníku trutnovského půlmaratonu, který pár minut po vyhlášení usedl do vlaku a cestoval zpět domů na Ukrajinu.

Jeho letošní vítězství bylo nejvýraznější. Vítěz druhého ročníku a loni druhý Jiří Čivrný na něj totiž ztratil přes minutu a 24 vteřin. „Tentokrát jsem ale s druhým místem určitě spokojený, protože tolik neběhám. Stavíme barák a ještě dokončuji školu, takže toho mám nad hlavu,“ poznamenal závodník z SK Nové Město nad Metují.

Vstříc druhému místu vyrazil mezi 15. až 16. kilometrem. „Je to tam takový hrozně ošklivý úsek po široké silnici, ale mě se běhá dobře. Udělal jsem si náskok a pak už jsem to doběhl,“ přiblížil Čivrný moment, kdy po silnici do Poříčí utekl Jindřichu Královi, se kterým předtím na 13. kilometru šli přes Davida Plného, jenž neudržel tempo Timashova.

Také třetí muž v cíli půlmaratonu byl se svým výkonem spokojený. „Na víc nebylo ani náhodou,“ řekl Jindřich Král, který běžel za trutnovský tým ZPA Smart Energy. „Byl to těžký závod. Když jsme s Jirkou Čivrným doběhli Davida Plného, tak jsem to tam co nejvíc zmáčknul, abychom ho urvali. V závěru mi pak krutě došlo a dobíhal jsem na krev,“ povídal po svém druhém startu na půlmaratonu v Trutnově. Oproti loňsku zaznamenal zlepšení o 33 vteřin.

Úspěšnou premiéru v závodu se zázemím u Uffa si odbyla nejrychlejší žena čtvrtého ročníku Evgeniia Zhgir, která dříve profesionálně běhala. „Do Trutnova jsem přijela jen tak, že jsem se podívala na závod, zjistila, že trať je rovinatá, tak jsem si řekla, že by bylo fajn se zúčastnit. Psala jsem si s Evou Vrabcovou Nývltovou,“ usmála se 37letá Ruska, která žije v Praze a do podhůří Krkonoš ji přilákala i hezká příroda. „Nepřijela jsem udělat žádný velký výsledek. Závod byl hezký, vydařilo se i počasí,“ dodala běžkyně, která si prakticky hned po proběhnutím cíle odskočila plnit mateřské povinnosti a šla kojit.

Souboj nejlepších štafet na půlmaratonu opět přinesl bitvu mezi trutnovskými atlety a OlfinCarem. Tentokrát byla úspěšnější čtveřice z pořádajícího oddílu, která Lokomotivě oplatilo loňskou prohru, kdy hokejistu Patrika Eliáše pár metrů před cílem přesprintoval Jakub Skalka. Olfiňáci se po úvodním úseku Viktora Kuhna byli třetí, ve druhé pětce se díky zásluhou Pavla Brýdla posunuli na druhé místo. A po třetím úseku už Vítězslav Šolc předával štafetový kolík finišmanovi Dominiku Sádlovi na vedoucí pozici. „Já už jsem toho druhého ani neviděl, takže to pro mě bylo vcelku pohodové doběhnutí,“ nechal se slyšet Dominik Sádlo, jenž den předtím absolvoval závod mistrovství v republiky v běhu vrchu na Černé hoře. „Moc mi to nešlo, doběhl jsem čtvrtý, ale zajistil jsem si místo jako poslední člen do reprezentace, takže mě čeká mistrovství Evropy,“ doplnil k vrchařskému závodu.

Štafeta OlfinCaru zaběhla půlmaraton za 1:14:07,86, takže o čtrnáct vteřin pomaleji než Ukrajinec Timashov. Víte ale, že v cíli půlmaratonu se objevil ještě někdo před již trojnásobným vítězem trutnovského závodu? Za hodinu a devět vteřin pokořil 21kilometrovou trať na speciálně upraveném kole pro handicapované sportovce Pavel Dvořák ze Svobody nad Úpou. Další dva handbikeři, Aleš Kisý a Petr Stiller, si dali půlmaraton ve dvoučlenné štafetě.

Výsledky štafety 4 x 5 km

1. OlfinCar (Viktor Kuhn, Pavel Brýdl, Vítězslav Šolc, Dominik Sádlo) 1:14:07,86
  2. TJ Lokomotiva Trutnov (Jakub Červený, Vít Vosáhlo, Pavel Jelen, Matyáš Vintr) 1:17:21,01
  3. Olfin Car Ski Team (Milan Makovička, Ondřej Škoda, Aleš Škoda, Štěpán Stoklasa) 1:20:15,55

Autor článku a fotky: Michal Bogáň (Trutnovinky)