Dospělí se zúčastnili Karlova běhu - článek + foto

19.02.2018 12:29

Češi vs. Němci ... takto pojmenovali organizátoři závody uplynulého víkendu v Krušných horách na Božím Daru. Příhraniční oblast nalákala na 47. ročník Karlova běhu téměř stovku běžců na lyžích z Německa což vypovídalo i o kvalitě tohoto závodu.

Karlův Běh jak uvádějí pořadatelé je  lyžařský závod pojmenovaný po Otci vlasti a má  být  druhým nejstarším závodem jednotlivců na úzkých prkýnkách v Čechách. Závod se koná v okolí Božího Daru a je zařazen v sérii dálkových lyžařských běhů Stopy pro život.  Letošního Karlova Běhu  se zúčastnili závodníci Olfin Car Ski teamu, kteří jeli jak  sobotní závod volným stylem, který je Memoriálem Jana Pravečka a i nedělní závod klasickým stylem, který je  Memoriálem Jiřího Čáslavského. Sobotní závody odstartovali dětskými  závody, kterých  se zúčastnilo přes 150 dětí a náš oddíl zde reprezentovala na trati 1,5km Káťa Havlová.

Hlavní závod se pak odehrál na trati 22 km a zúčastnilo se ho 220 závodníků, kde se hned 5 běžců z Německa umístilo v první desítce, respektive obsadili i první tři místa v celkovém pořadí. Profil trati  byl mírně kopcovitý a nejlehčí ze závodů série dálkových běhů, což se projevilo v tom, že po celý závod jely poměrně kompaktní skupiny, bylo problematické předjíždět  a docházelo k  častým kontaktům mezi  závodníky lámání a sešlapávání holí.  Karambolům se nevyhnuli ani závodníci Olfinu,  nicméně všem se podařilo dojet zdárně do cíle. Nejlepší  výsledek přivezla ze závodu Maruška Havlová, která skončila ve své  kategorii na 3. místě, Petr Blahna 4. a slušně dokončili závod  i Pavel Šimek, Viktor Kuhn a Lukáš Havel, všichni posledně jmenovaní skončili  8. každý  ve své jiné  kategorii. "Jako jeden z klíčových problémů na trati jsem vnímal nekontrovatelný pohyb turistů po závodních tratích, který eskaloval nejedním karambolem nebo slovní výměnou, ale i s takovými nástrahmi se musí běžci poprat"

Nedělní závod klasickým stylem na 22 km a 40 km odstartoval najednou a hned po startu bylo patrné, že kdo  chce přemýšlet na dobré umístění zejména v mužských kategoriích, musí  jet na hladkých lyžích. Místní profil předurčuje k jízdě  na hladkých lyžích tedy nenamazaných  lyžích stoupacím voskem. Vynikající výkon předvedl  Pavel Šimek, který skončil celkově 3 na trati 22 km a 1. ve své kategorii. Za ním se na celkově 6. místě  a 1. ve své kategorii umístil Lukáš Havel, který mazal stoupací vozk a zejména na rovných  úsecích nebo v mírných stoupáních se ukázalo, že je překážkou rychlejší jízdě. Shodné trable s pomalými lyžemi  měl i  Ruda Šretr na trati 40 km.  Opět pěkného  výkonu dosáhla Maruška Havlová, která  ve své  kategorii skončila 2. Do závodu  vstoupila rozvážně z posledních  pozic, ale na trati  neustále předjížděla až si dojela celkově pro 7. místo v ženách. "Závod tzv. "na hladko" znamená, že se jede pouze čistou soupaží-  odpichování pouze pažemi bez nutnosti mazat stoupací vosk. Tento trend !čistá soupaž" je stále rozšířenější I mezi hobby lyžaři, ale I zde je důležitá technická vybavenost a fyzický fond"

Držte nám palce na nadcházejících akcích Jizerská 50- tka a Šumavský skimaraton...J